EVVELA.COM

Evvela Buradasınız.. !!

Archive for the ‘ Kitap ’ Category

İlim Bilmez Tarih Hatırlamaz  Şerh ve Haşiye Meselesine Dair Birkaç Not

İlim Bilmez Tarih Hatırlamaz
Şerh ve Haşiye Meselesine Dair Birkaç Not

Yazar: İsmail KARA
Sayfa Sayısı: 198 sayfa
Kağıt Cinsi: 2. Hamur (ithal) Kâğıt
Kapak Cinsi: Karton Kapak
Ebat: 16.5 X 23.5

İlim olsun da bilmesin, tarih olsun da hatırlamasın; olacak şey midir bu!? Evet öyledir, ilim her şeyi bilmez, tarih her şeyi hatırlamaz. Gelişigüzel şeyleri veya önümüze getirilenleri değil de bir şeyleri bilmek ve hatırlamak için bir iradenin, bir davanın ve iddianın, bir hayat tarzı arayışının kuvvetli bir unsur olarak devreye girmesi lazım. Neyi, ne kadar, nasıl bileceğimiz; neleri, niçin, ne ölçüde hatırlayacağımız, nihayet önceliklerimizin ne olacağı soruları da çok mühim. Ayrıca bu sorular ve cevaplar durağan, tektip değil; zamana, mekâna, kişilere, gelecek tasavvurlarına, mücadele biçimlerine göre değişecek, yeni şekiller alacaktır. Bütün bu süreçlere hem öncü ve kurucu hem de takipçi ve sürdürücü olan bir insan karar verecektir; durduğu yeri bilen veya yeni şartlarda istikrar ve karar odağı arayan bir insan… İlim dağarcığı ona göre şekillenecek, tarih hafızası onunla canlanacaktır.

style="display:block; text-align:center;"
data-ad-layout="in-article"
data-ad-format="fluid"
data-ad-client="ca-pub-8265378216908219"
data-ad-slot="4463049617">

Yedinci Gün-İhsan Oktay Anar

Yedinci Gün-İhsan Oktay Anar

Yazar: İhsan Oktay Anar
Yayınevi:İletişim
Sayfa:240
Ölçü:13×19,5 cm

Çizgilerin kürelere, zamanın sonsuzluğa, sonsuzlukların da hayâllere dönüştüğü bir hikâyedir bu. Sıradan insanların sıra dışılığı, bilinen hikâyelerin düşlere dönüşümü, zaafların asîlleşmesi, erdemlerin ardındaki günâhkârlık tüm içtenliğiyle akacak zihinlere. İnsan olmanın en zayıf ve en yüce yanları, bir hikâyenin dokunuşuyla bir kez daha bilinebilir olacak. İhsan Oktay Anar, bu yeni düşüyle sizleri bir kez daha şaşırtacak. Çizgilerde değil kürelerde gezinecek, bilinen zamanların bilinmeyen anlarına yolculuk edeceksiniz. Alışık olmadığınız bu dünyanın kapısından girdiğinizde âşinalık hissedecek, sadeliğin ihtişâmına teslim olmanın rahatlığıyla kendinizi akışta yolculuk ederken bulacaksınız.

Kanije Muhasarası - Tiryaki Hasan Paşa

Kanije Muhasarası – Tiryaki Hasan Paşa

Yazar: Anonim
Hazırlayan: Kemal Erkan
Sayfa Sayısı: 110
Yayın Evi: Çamlıca Basım
(Orijinal İsmi:Târih-i Tîr Hasan Paşa)
110 Sayfa; 19,5×13

Kanije müdâfaası esnâsında Tiryâki Hasan Paşa’nın tatbik ettiği harp teknikleri o kadar mâhirâne idi ki târihte eşi ve benzeri bir daha yaşanmamıştır. Hasan Paşa evvelâ, düşman askerine hiç top attırmamış ve süvarileri dışarı çıkarmamıştır. Böylece düşman, kalede top ve süvari olduğunu bilememiştir.

İlk hafta kale kapıları dahi kapatılmamış, gâzîler mütemâdiyen yaptıkları hücumlarla düşmanı epey hırpalamışlardır. Bir taraftan vezîriâzamdan yardım isteyen, fakat onun yardıma gelemeyeceğini öğrenen Hasan Paşa, vezîriâzamın ağzındanmış gibi, kendi yazdığı yardım mektuplarını okuyarak kale müdâfîlerinin mâneviyatlarını kuvvetlendirmiştir. Diğer taraftan, güyâ serdâra gönderiyormuş gibi, bir takım aldatıcı haberlerle dolu mektuplar yazdırıp bunların düşman eline geçmesini temin ettirmiştir. Böylece düşmanlar kalenin ahvâlinden sıhhatli bir haber alamamışlar, üstelik aralarında ihtilaflar çıkmış ve korkuya kapılmışlardır. Düşman eline geçen üçüncü bir mektup ise, düşmanın muhâsarayı kaldırması ve ağırlıklarını bırakarak kaçmasını temin etmiştir.

Temeşvarlı Osman Ağa

Yazan : Temeşvarlı Osman Ağa

Çeviren: Orhan Sakin
216 sayfa
Kitap Kağıdı
13,5×21 cm
Karton Kapak
Dili: TÜRKÇE

Temaşvarlı Osman Ağa,1670’lerin başlarında, günümüzde Romanya’nın batısında yer alan Temeşvar’da dünyaya geldi. Asker bir babanın çocuğu olması nedeniyle kale muhafız birliğinde görev aldı ve kısa zamanda yükselerek genç yaşta birlik zabitleri arasına katıldı. İniş ve çıkışlarla dolu bir hayat yaşayan Osman Ağa, genç bir odabaşı iken, 1688 senesinde Avusturyalılara esir düştü. Bu yıllar, II. Viyana Kuşatması’nın ardından gelişen ve 1699 senesine kadar sürecek olan fırtınalı dönemdir. Esirlik günlerinin büyük kısmını Viyana’da geçiren Osman Ağa, oldukça maceralı bir kaçıştan sonra 1700 senesinde kurtuldu, memleketine döndü.Eski görevine iade edildi, vilayet tercümanlığı yaptı. Avusturyalılar ile yapılan sınır görüşmelerinde yer aldı. 1716’da Temeşvar’ın, 1717’de de Belgrat’ın düşman eline geçmesiyle memleketini terk etmek zorunda kaldı; İstanbul’a göçtü. Bu esnada mallarının ve ailesinin çoğunu kaybetti. 1724 senesinde hatıralarını kitaplaştırdı. 19. yüzyılda yurtdışına çıkartılan kitap, British Museum NR. MS Or. 3213 numaradadır. Önce Almancaya çevrildi daha sonra da Almancadan Türkçe çevrilerek yayınlandı. 1963 yılında Fahir İz tarafından İngiltere’deki nüshanın bir kopyası İ. Ü. Türkiyat Enstitüsüne kazandırıldı. Harun Tolasa tarafından transkripsiyonu yapılarak yayınlandı. Günümüz Türkçesine uyarlanmasında bu metin kullanıldı.

İkinci Adam
Basım Tarihi : 07 – 2010
ISBN : 6055702823
Sayfa Sayısı : 294

Aklınla Düşün Ruhunla Hisset“Yaşantımız süresince gözümüzle gördüğümüz hiçbir şey göründüğü gibi değil. Bize bahşedilen mükemmel donanımı, farkında olabildiğimiz becerilerimiz çerçevesinde kullanmaktayız. Yaşadığımız sürece edindiğimiz bilgi bankamızdaki tüm veriler bir çok duygusal filtreden-süzgeçten geçerek çeşitli dosyalarda toplanıyor ve bunlar gerçekte mükemmel olan donanımımızı aslına uygun bir biçimde kullanmamıza engel oluyor.

Dış dünyadan bize gelen etkileri, ancak anlama süzgecimizin algılayabildiği oranda anlayabiliyor ve değerlendirme süzgecimizin kabul ettiği şekilde tepkiye dönüştürüyoruz.Bu durumda hem kendimizi, hem de çevremizdeki tüm varlıkları gerektiği gibi anladığımız söylenebilir mi?

Acaba yerleşik benliğimizden sıyrılıp gözümüzün gördüklerini, gönlümüzün hissettikleri ile değiştirebilir miyiz ?

Konstantin'in Sırrı  Yaşar İliksizProfil Yayıncılık
Basım Tarihi : 06 – 2010
ISBN : 978-975-996-268-5
Sayfa Sayısı : 288

Kaza süsü verilmiş bir cinayet… Öldürülen meçhul kişiye ait; tarihin derinliklerinden günümüze taşınmış, hangi inanca ait olduğu tahmin edilemeyen gizemli bir muska… Cinayete şahitlik eden ve muskayı bulduktan sonra hayatı alt üst olan ünlü bir basketbolcu…

Ölümün dahi öldüremediği ölümsüz bir aşk… Birbirini çılgınca seven iki sevgiliyi bekleyen çetin sınavlar… Çözülmeyi bekleyen garip bir bilmece… Tarihin sayfalarından adı dışında her şeyi kazınmış buna rağmen ünü dünyayı sarmış meçhul bir ressam.

Tarihin sayfalarından kazınmaya çalışılmış, dünyanın kaderini değiştiren ünlü bir sultan. Bin yılın başından günümüze dek saklanmış ve geleceği etkileyecek tarihi bir emanet.
İstanbul üzerine kurulu siyasi oyunlar… İstanbul’da örgütlenmiş gizemli ve gizli bir tarikat… Ayasofya’ya yeniden çan dikme hayalleri kurarak büyüyen bir çocuk.

Rumelihisarı arazisine fetih öncesi gönderilen gizemli şeyh ve müritleri, Meşatlıkta yatanların sırrı! Türkiye Bayan Basketbol takımının yazdığı tarihi bir destan ve o destanın yazılabilmesi için yapılan ölümcül fedakârlıklar…

Kızıl Saçlı Adam, bütün bu olgular ve olaylar arasındaki bağlantıları bilen tek kişi. Ancak ne kim olduğu, ne nereden geldiği ne de garip güçlerinin kaynağı biliniyor? Sır içinde sırla örülmüş, tarihi gerçekleri kullanarak kurgulanmış bir eser.

Ölü Ruhlar Ormanı - Jean Christophe Grange
Doğan Kitap
Basım Tarihi : 06 – 2010
ISBN : 978-605-111-651-8
Sayfa Sayısı : 460

Jean Christophe Grange’ın yeni kitabı..

Jeanne Korowa tek bir hata yaptı. Katili ormanda arıyordu. Oysa orman katilin içindeydi. İnsanın içindeki vahşi çocuk gibi.

Genç ve yalnız bir kadın olan Yargıç Jeanne Korowa, tesadüfen şahit olduğu bir psikiyatri seansı sayesinde Paris’te işlenen tüyler ürpertici seri cinayetlerin failini keşfetmiştir. Ama elinde hiçbir kanıt yoktur ve katilin peşine tek başına düşmek zorundadır.
Böylece Guatemala, Nikaragua ve Arjantin’de soluk soluğa ve kanlı bir takip başlar.

Brida – Paulo Coelho

Mayıs 21, 2010 Kitap Comments

Brida Paulo Coelho
Can Yayınları
Basım Tarihi : 04 – 2010
ISBN : 9789750711558
Sayfa Sayısı : 224
Çevirmen : Seçkin Selvi

“Ruh-eşimi nasıl tanıyacağım?”
Wicca, Brida’ya “Riske girerek” dedi. “Başarısızlık, hayal kırıklığı risklerini göze alacaksın, ama aşk arayışından hiç vazgeçmeyeceksin. Arayışına devam ettiğin sürece sonunda zafere ulaşacaksın.”
Brida, güzel bir İrlandalı kızın ve onun bilgiye erişme çabasının öyküsü.

Brida, ona korkularının üstesinden gelmeyi öğreten bilge bir erkekle ve dünyanın gizli müziğine ayak uydurarak dans etmeyi öğreten bir kadınla karşılaşır. O iki kişi Brida’da Tanrı vergisi bir yetenek olduğunu görür; ama yeteneğini kendisinin bulabilmesi için genç kızı kendi içine doğru bir keşif yolculuğuna yönlendirirler.

Brida kendi yazgısını ararken, kişisel ilişkileri ile kendini dönüştürme isteği arasında bir denge kurmaya çalışır.
Usta romancıdan çarpıcı bir aşk, tutku, gizem ve esriklik öyküsü.

Kırmızı Tramvay
Bilge Oğuz Yayınları
Basım Tarihi : 05 – 2010
ISBN : 9786054369041
Sayfa Sayısı : 309

Bugün İstanbullu için bir avuç yolcusuyla Tünel-Meydan arası gidip gelen tramvayın ne ifade edebileceği şüphesiz tartışılabilir bir mevzudur. Üzerinde tartışılamayacak bir husus, bu tramvayın modern İstanbul’un yakın tarihini yaşamış, o günlere şahitlik etmiş olmasıdır.

Şehrin yalnızca bir süsü mü? Çoğumuzun hayatında hatıralara karşılık gelen bir sıcaklığı var. Kırmızı Tramvay gençlik çağlarımız, umutlarımız, arzularımız. Sadece İstanbulluların değil bütün insanımızın İstanbul’a ilişkin dağarcığında belli bir yeri olması bu küçük aracın yüklendiği veya bizlerin ona yüklediği büyük manalar, beklentiler yüzünden.

Şehrimiz bizim aynamızdır ve dünyanın her yerinde de hep böyle olagelmiştir. Biz neysek şehrimiz de o.
Bir şehir, anlamadan asla sevilmez.

Şişmansanız Sebebi var 2Klan Yayınları
Basım Tarihi : 05 – 2009
ISBN : 9786055740078
Sayfa Sayısı : 216

Çoğu insan kurtulmak istedikleri şeyin bedenlerindeki yağlar olduğunu düşünür; oysa, değişmesi gereken şey bedeninizdeki yağ dengesi değil sizsiniz! İçinde bulunduğunuz bu durumu yaratan sizsiniz; sizin yaşam biçiminiz, sizin alışkanlıklarınız ve bakış açınız. Bu nedenle çözüm dışınızda bir yerde değil, çözüm yediklerinizde değil; çözüm kendinizde. Değişmesi gereken tek şey var; o da sizsiniz!

İlk yayınlandığı anda çok satanlar listesinin üst sıralarına çıkan ‘Tek Şişman Beyniniz’ eserin yazarı Yasemin Soysal, ilk kitabında okuyucusunu zayıflama sürecinin ilk adımlarıyla tanıştırmış ve zayıflama sürecini ikinci kitabında anlatacağının sözünü vermişti. ‘Şişmansanız Sebebi Var’ adlı eseri işte bu amaçla yazıldı.

Bu şaşırtıcı kitapta;
•Düşüncelerinizin soyut değil somut olduğunu
•Yokedemediğiniz bağımlılıklarınızın kaynağının psikolojiniz değil beyninizde peptit denilen bir madde olduğunu
•Beyninizdeki nörölojik ağ bağlantılarının farkındalık yerine alışkanlıkla yaşamanıza neden olduğunu
•Çaresizliklerinizin öğrenilmiş olduğunu
•Depresyon adını verdiğiniz şeyin bir yeme stratejisi olabileceğini
•Bedeninizdeki suyu kendinizi hastalandırmak için programlayabileceğinizi

Ve en önemlisi de bunların tümünü değiştirebileceğinizi öğreneceksiniz!

Son Yorumlar

    İstatistik

    Reklam