EVVELA.COM

Evvela Buradasınız.. !!

Archive for Mart, 2013

Leyla ile Mecnun dizi oyuncularından kurulu Lela The Band grubunun güzel bir parçası

Pink’den herkese son bir öpücük.

İçimizdeki yabancıya seslenen Mor ve Ötesi güzel bir şarkıyla yine bizlerle.

Breaking Bad dizinden 10 saniyelik sürekli tekrar eden bir bölüm .. çalan müzikle gayet güzel olmuş.. :)

İran Yapımı başarılı bir kısa film..

İnsanın zaman içindeki gelişimi, Steve Cutts’tan

Fantastik bir aşk hikayesi, Naalaya Iyakunar dan

Oynayanlar:
Karthik Yogi
Shwetha Gupta

İlim Bilmez Tarih Hatırlamaz  Şerh ve Haşiye Meselesine Dair Birkaç Not

İlim Bilmez Tarih Hatırlamaz
Şerh ve Haşiye Meselesine Dair Birkaç Not

Yazar: İsmail KARA
Sayfa Sayısı: 198 sayfa
Kağıt Cinsi: 2. Hamur (ithal) Kâğıt
Kapak Cinsi: Karton Kapak
Ebat: 16.5 X 23.5

İlim olsun da bilmesin, tarih olsun da hatırlamasın; olacak şey midir bu!? Evet öyledir, ilim her şeyi bilmez, tarih her şeyi hatırlamaz. Gelişigüzel şeyleri veya önümüze getirilenleri değil de bir şeyleri bilmek ve hatırlamak için bir iradenin, bir davanın ve iddianın, bir hayat tarzı arayışının kuvvetli bir unsur olarak devreye girmesi lazım. Neyi, ne kadar, nasıl bileceğimiz; neleri, niçin, ne ölçüde hatırlayacağımız, nihayet önceliklerimizin ne olacağı soruları da çok mühim. Ayrıca bu sorular ve cevaplar durağan, tektip değil; zamana, mekâna, kişilere, gelecek tasavvurlarına, mücadele biçimlerine göre değişecek, yeni şekiller alacaktır. Bütün bu süreçlere hem öncü ve kurucu hem de takipçi ve sürdürücü olan bir insan karar verecektir; durduğu yeri bilen veya yeni şartlarda istikrar ve karar odağı arayan bir insan… İlim dağarcığı ona göre şekillenecek, tarih hafızası onunla canlanacaktır.

style="display:block; text-align:center;"
data-ad-layout="in-article"
data-ad-format="fluid"
data-ad-client="ca-pub-8265378216908219"
data-ad-slot="4463049617">

Yedinci Gün-İhsan Oktay Anar

Yedinci Gün-İhsan Oktay Anar

Yazar: İhsan Oktay Anar
Yayınevi:İletişim
Sayfa:240
Ölçü:13×19,5 cm

Çizgilerin kürelere, zamanın sonsuzluğa, sonsuzlukların da hayâllere dönüştüğü bir hikâyedir bu. Sıradan insanların sıra dışılığı, bilinen hikâyelerin düşlere dönüşümü, zaafların asîlleşmesi, erdemlerin ardındaki günâhkârlık tüm içtenliğiyle akacak zihinlere. İnsan olmanın en zayıf ve en yüce yanları, bir hikâyenin dokunuşuyla bir kez daha bilinebilir olacak. İhsan Oktay Anar, bu yeni düşüyle sizleri bir kez daha şaşırtacak. Çizgilerde değil kürelerde gezinecek, bilinen zamanların bilinmeyen anlarına yolculuk edeceksiniz. Alışık olmadığınız bu dünyanın kapısından girdiğinizde âşinalık hissedecek, sadeliğin ihtişâmına teslim olmanın rahatlığıyla kendinizi akışta yolculuk ederken bulacaksınız.

Kanije Muhasarası - Tiryaki Hasan Paşa

Kanije Muhasarası – Tiryaki Hasan Paşa

Yazar: Anonim
Hazırlayan: Kemal Erkan
Sayfa Sayısı: 110
Yayın Evi: Çamlıca Basım
(Orijinal İsmi:Târih-i Tîr Hasan Paşa)
110 Sayfa; 19,5×13

Kanije müdâfaası esnâsında Tiryâki Hasan Paşa’nın tatbik ettiği harp teknikleri o kadar mâhirâne idi ki târihte eşi ve benzeri bir daha yaşanmamıştır. Hasan Paşa evvelâ, düşman askerine hiç top attırmamış ve süvarileri dışarı çıkarmamıştır. Böylece düşman, kalede top ve süvari olduğunu bilememiştir.

İlk hafta kale kapıları dahi kapatılmamış, gâzîler mütemâdiyen yaptıkları hücumlarla düşmanı epey hırpalamışlardır. Bir taraftan vezîriâzamdan yardım isteyen, fakat onun yardıma gelemeyeceğini öğrenen Hasan Paşa, vezîriâzamın ağzındanmış gibi, kendi yazdığı yardım mektuplarını okuyarak kale müdâfîlerinin mâneviyatlarını kuvvetlendirmiştir. Diğer taraftan, güyâ serdâra gönderiyormuş gibi, bir takım aldatıcı haberlerle dolu mektuplar yazdırıp bunların düşman eline geçmesini temin ettirmiştir. Böylece düşmanlar kalenin ahvâlinden sıhhatli bir haber alamamışlar, üstelik aralarında ihtilaflar çıkmış ve korkuya kapılmışlardır. Düşman eline geçen üçüncü bir mektup ise, düşmanın muhâsarayı kaldırması ve ağırlıklarını bırakarak kaçmasını temin etmiştir.

Son Yorumlar

    İstatistik

    Reklam